Agora Ören Yeri

Agora Ören Yeri

 

Gezilecek Yerler olarak sırada Agora Ören Yeri  var. Yunanca’dan günümüze gelmiş bir isim olan Agora, Pazar, çarşı ve meydan gibi isimlerle bilinmektedir. Haliyle Agora Ören Yeri tarihte sosyal, kültürel, sanatsal, siyasi ve ticari olayların geçtiği önemli bir kent meydanı niteliğindeydi. Tüm kentler için önemli bir oluşum olduğundan Antik çağda her şehir de bu yapılanma vardır. İzmir’in tarihi simgelerinden olan yapılar topluluğu, üç katlı inşa edilmesiyle dünyada tektir.

Büyük şehirlerin bazılarında ise devlet işlerini ve ticari faaliyetleri daha kolay yürütmek için iki agora bulunurdu. Buradaki yapı ise İzmir’in devlet merkezi olup, Kadifekale’nin kuzeyinde yer almaktadır. Tarihi M.Ö 4. Yüzyıla dayanan bölgede yapılan kazılarla birçok önemli eserler çıkarılmıştır. Bunlardan bazıları olan Demeter Heykelleri ve Poseidon Tarih ve Sanat Müzesi’nde yerini almıştır. Ayrıca dönemin imparatoru karısını çok sevdiği için kabartma bir portresini bölgenin batı kapısını yaptırmıştır. Agoralar şehirlerin en verimli yerlerine kurulurdu. İzmir Agora Ören Yeri’nde ise bulunan sarnıçlar ve kanalizasyon parçaları bunun bir kanıtıdır.

Agora Ören Yeri Tarihi

 

Agora günümüzde gençlerin çokça yaptığı grafitilerin ilk yansımalarını oluşturmaktadır. Yunanca olarak yapılan ve genellikle dükkânlarda bulunan grafitiler, halkın yaşantısına dair izlenimler vermektedir. M.S 2-4. Yy arasına rastgelen bu yazılar, çeşitli boyalar veya duvarlara kazınarak, iki bin yıllık tarihiyle günümüze gelmiştir. Agora Ören Yeri’nde ortalama 1500 aşkın grafiti bulunmaktadır. Bazilikalara da ev sahipliği yapan yer, Hristiyan kiliselerine benzeyen bir yapıda ve hukuksal problemlerin çözüldüğü bir mekândır. Fakat tüccarlar içinde uygun bir mekân olmuştur. Roma dönemi mimarisinin en güzel örneklerini sunan bazilikanın birçok bölümü gün yüzüne çıkartılmıştır.

Bizans, Osmanlı ve Helenistik döneme kadar giden tarihi olan Agora Ören Yeri’ndeki batı stoa bölümü, nefli ve iki katlı bir yapıdan oluşmaktaydı. Avludan ulaşılabilen bu bölüm halkın sıcak ve soğuk günlerde korunmak amacıyla gezintiler yaptığı alandır. Hatta bazı yerlerde duvarları günümüze örülü bir şekilde geldiği yapılan kazılarca anlaşılmaktadır. Ayrıca İzmir şehrinin o dönemdeki önemli caddelerinden biri de buradan geçiyordu. Bu cadde uzun olmasının yanında agorayı iki parçaya bölmekteydi. Kapı ise iki taraflıydı. Batısında İmparatorun eşinin kabartma resminin bulunmakta diğerinde ise kendisinin resmi bulunmaktadır. Smyrna halkı tarafından yaptırılan bu kapılar, M.S 176 yılında yaşanan depremle agoranın yıkılması ve imparatorun yeniden inşa ettirmesiyle beraber bir teşekkür olarak yaptırılmıştır. Kapı iki kez onarılmıştır. Birincisi 1940 yılında hatalı olarak yapılmış, 2004 yılında ise orijinaline sadık kalınarak yeniden onarılmıştır.

Agora Ören Yeri Nerededir? Nasıl Gidilir?

 

Müzeye giriş 15 TL olmakla beraber, Metro ile Çankaya durağına ulaştıktan sonra kısa bir yürüyüş ile Agora Ören Yeri’ne ulaşabilirsiniz.

Agora Ören Yeri
Agora Ören Yeri
Agora Ören Yeri
Agora Ören Yeri
Agora Ören Yeri
Agora Ören Yeri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: