İzmir Asansör Binası

İzmir’in tarihi simgelerinden biri olan İzmir Asansör Binası, gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken mekânlardan birisidir. Dik merdivenlerle inşa edilmiş tam 155 merdivenli yapı, geçmişten günümüze başarıyla ayakta kalmış eserlerdendir. 1907 yılında Nesim Levi tarafından taş ocaklarının bulunduğu yere inşa edilen yapı, Mithatpaşa Caddesi ile Şehit Nihat Bey Caddesi’ni birbirine bağlayarak, geçişi kolaylaştırmak amacıyla yaptırılmıştır. İzmir Asansör Binası, tarihi bir eser olduğu için çevresinin mimari yapıları korunmaya çalışılmıştır.

Ziyaretiniz sırasında farklı caddelere göre buranın tarihi bir yer olduğu izlenimine kapılabilirsiniz. Sokak ismine de kendi adını veren asansörün çevresinde zamanında yıkılan birkaç yapı nedeniyle sokağın sonunda geniş bir açıklık oluşmuştur. Giriş bölümü kuzey tarafta olup, süslü bir girişle ziyaretçilerine merhaba demektedir. İzmir Asansörü Binası yukarıya çıkıldıkça genişlemektedir. Alt taraflar daha dardır. Yapının üst bölümleri tuğladan en alt bölüm ise taştan inşa edilmiştir. En alt katta bulunan bir kitabe de ise yaptıranın ismi ve yapım yılı verilmiştir. İkinci ve üçüncü katta ise saçakları bulunan dörder pencere, en üstte ise iki pencere bulunmaktadır. Girişte ise bir hol, iki asansör, makine dairesi ve personellerin soyunma odaları bulunuyor.

İzmir Asansör Kulesi Hakkında Bilgi

 

İzmir Asansör Kulesi’nin giriş bölümü ziyaretçilerin en çok sevdiği yerlerden biri. Asansöre ilerlerken karşıda bir yumurta frizi, yıldız süsleri ve bitkisel motifler dikkat çekmektedir. Asansörden yukarı çıkarken farklı bir dünyaya adım atacağınızı önceden hissedebilirsiniz. Çünkü pencereler sizi manzaraya doğru adım adım götürmektedir. Teras bölümü ise sevdiklerinizle körfez manzarasını izlemek için mükemmel noktalardan biridir. Buradan hem manzarayı seyredebilir hem de üstte bulunan kafeterya, restoranlara giderek, doyumsuz manzaranın zevkini ikiye katlayabilirsiniz. Ayrıca giriş bölümünde ufak bir merdivene ulaşabileceğiniz yemek salonu yer alıyor. Bu salondan ayrıldıktan sonra alt hole giderek Ceneviz meyhanesine ulaşabilirsiniz.

İsmet İnönü’nün 1942 yılında ziyaret ettiği İzmir Asansör Kulesi, zamanında üzüm kulesi olarak da kullanılmıştır. 1885’de elektrikli bir sistem olarak kullanıldıktan 7 yıl sonra belediye tarafından onarılmıştır. İzmir Asansör Binası’nın anlamı oldukça derindir. Dönemin teknolojisini yansıtma, tarihi dikey simgelerinden olma, halkı yaşamını rahatlatması gibi anlamları vardır. Ayrıca bir dönem Musevi ve İzmir halkının beraber yaşayışına tanık olmuştur. İki sokak arası ulaşımı kolaylaştırmak için yapılan bina sabah 08:00 ile gece 00:00 arasında ücretsiz olarak ziyaretçileri beklemektedir.

İzmir Asansör Binasına Nasıl Gidilir

 

Bina İzmir’in Konak mevkisinde yer alıyor. İster vapurla ister toplu ulaşımla gelebilirsiniz. Vapur için Karşıyaka’dan Konak vapuruna binebilir veya herhangi bir yerden kalkan otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

İzmir Asansör Binası
İzmir Asansör Binası
İzmir Asansör Binası
İzmir Asansör Binası
İzmir Asansör Binası
İzmir Asansör Binası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: