İzmir Hisar Camii

İzmir’in tarihsel kokusunu ve kültürel mirasını içinde barındıran en köklü camilerden biri olan İzmir Hisar Camii, ziyaretçilerine doyulmaz bir zevk veriyor. Bu caminin en bilinen imam kâtibi ise Mehmet Rakım Erkutlu’dur. Yazılı kaynaklarda ismi Molla Yakup Camisi olarak geçmektedir. Fakat yapıldığı tarihte yanında bulunan hisardan dolayı bu halk dilindeki adı Hisar Cami olmuştur. Yapılan araştırmalarla 1400 yılında Liman Kalesi adlı bir kalenin yıkıntıları üzerine yapıldığı tahmin ediliyor. Bu yapılış tarihi ise 1597 yılını gösteriyor.

Osmanlı mimarisinin tipik özelliklerini gösteren yapının aydınlatması güneş ile sağlanmaktadır. Mimarının Aydınoğlu Yakup Bey olduğu cami görsel unsurlardan da geri kalmamıştır. İzmir’in simgesi de diyebiliriz. 1800 ve 1900’Lü yıllarda önemli onarımlar gören yapı, herkesin bildiği Hisarönü Çarşısı’na açılmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olduğu bilinmekte ki özellikle yabancıların büyük bir çoğunluğu burayı ziyaret etmeden gitmiyor.

İzmir Hisar Camii Tarihi

 

Kare planlı olarak inşa edilen caminin merkezi bir kubbesi ve onu destekleyen 6 kubbe bulunuyor. Camiye üç farklı yerden giriş yapılabilmektedir. Dış mimarisi ise kesme ve moloz taştan oluşmaktadır. Caminin harimleri, camiye daha geniş görüntü vermesi için üç sütuna oturtulmuş üçer kemerle desteklenmektedir. Caminin güney avlusunda bulunan bir kitabeye göre son cemaat yeri 1813 yılında düzenlenmiş ve 1868 yılında bir depremle hasar görmüştür. Caminin iç mimarisinde ise İtalyan etkileri görünebilir. Mihrabının üçlü görünümünün sütunlu oluşu buna bir örnektir. İç dekorasyondaki güzellik ise barok tarzındaki bitki motiflerinden gelmektedir. Özellikle antik görünüm veren kürsü ve minber İzmir Hisar Camisi’nin dikkat çeken yerlerindendir. Minberde bulunan bitki oymalarının arasında da meyve öbekleri yer almaktadır.

1881 depreminde de onarım gören caminin dükkanları yeniden düzenlenmiş fakat kütüphanesi günümüze gelememiştir. Caminin avlusu ise küçük şadırvanla birlikte duvara gömme rokoko tarzında bir çeşme ile süslenmiştir. İzmir Hisar Camii mevki bakımından güzel bir yerce bulunduğu için oldukça fazla ziyaretçi almakta ve çevresindeki restoranlar ve çay bahçeleriyle süslenmektedir. Yani yüzlerce insanın durak noktasında bulunuyor. Yapıda kullanılan inşa teknikleri, camiyi Kemeraltı civarındaki en eski cami yapıyor. Son cemaat yerinde bulunan sütunlar, İzmir’in ilk tarihlerinde kullanılan sütunlarla benzerdir. Bu bölümdeki kapı ise 1813 yılında ana kapı olarak biçimlenmiştir. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’ne de konu olan İzmir Hisar Camii mutlaka gezi listenize almanız gereken yerlerdendir.

Hisar Camisi’ne Nasıl Gidilir?

 

Kemeraltı Çarşısı’nda bulunan İzmir Hisar Cami, bölgenin en bilindik yeri olan Kızlarağası Hanı’nın da yanındadır. Çankaya metrosuyla ulaşılabilen cami bu durağa birkaç dakika yürüme mesafesindedir. Ya da Konak Meydanı’ndan yürüyerek de ulaşılabilir.

İzmir Hisar Camii
İzmir Hisar Camii
İzmir Hisar Camii
İzmir Hisar Camii
İzmir Hisar Camii
İzmir Hisar Camii

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: