İzmir Kemeraltı Çarşısı

Türkiye’nin ve dünyanın en eski pazarlarından biri olan İzmir Kemeraltı Çarşısı, 2400 yıllık tarihiyle geçmişe ışık tutuyor. Her dine mensup insanların bir arada yaşadığı çarşı, Helenistik dönemden itibaren aktif olarak kullanılıyor. M.Ö 300’lü yıllarda Büyük İskender’in inşa ettiği surlardan sonra canlanmaya başlayan bölge, 1600’lü yıllarda en parlak dönemini yaşamıştır. Arasta adı verilen kemerlerin bulunduğu çarşıda bu kemerler günümüzde azalmıştır. Yerli ve yabancı turistin yanı sıra tüccarlarında uğrak noktası olan Kemeraltı Çarşısı’nda bedesten, sinagog, mescit gibi tarihi dokuların izlerini hala görebilirsiniz. Günün her saati insan dolu, kalabalık sokakları ve eski tarzdaki evleriyle görülmesi gereken yerlerden biri.

Özellikle alışveriş tutkunları için biçilmiş kaftandır. El yapımı eserler, giyim dükkanları, hamamlar, hanlar, camileri ile içinizde bitmek bilmeyen bir gezi merakı oluşturacaktır. Çünkü 15 bin iş yerleri 5 kilometrelik bir alanda ziyaretçilerini beklemektedir. Çarşının içinde aradığınız her şeyi bulabileceğinize emin olabilirsiniz. Uzun bir gezi sonrasında tarihi kahvecide enerjinizi depolayabilir veya şerbetçilerde ufak bir tatlı molası verebilirsiniz. Ya da ekşiyi ve tatlıyı bir arada tatmak isteyenler İzmir’in en güzel turşucularından turşu suyu içebilirler. Yiyecek içeçek konusunda burada sınır bulunmuyor. İzmir’e has akide şekerleri,  sıcak salepler, taze çekilmiş kahveler ve baharatlar, tarihi restoranlar, meyve sebze gibi birçok şey sizleri bekliyor olacaktır. Geri dönüşte elleri boş ayrılmamak isteyenler ise hediyelik eşya dükkânlarından vazgeçemiyorlar.

Kemeraltı Çarşısı Tarihi

 

İzmir Kemeraltı Çarşısı’nda 13 adet tarihi cami bulunmaktadır. Başdurak Camisi, Şadırvanaltı Camisi ve en bilineni Hisar Camisi bunlardan birkaçı. Sosyal aktivitelerden geri kalmak istemeyenler ise çarşının yanındaki Devlet Opera ve Balesi’nden canlı bir gösteriyi izleyebilirler. Kemeraltı’nın en sonunda ise yaklaşık 300 yıl önce Portekizlilerin yaşadığı Havra Sokağı’na adımınızı atabilirsiniz.  Genelde buraya Osmanlı döneminde balkanlardan İzmir’e göçen Yahudiler, kültürlerinin etkisiyle yerleşmektedir. Fakat bu bölge günümüzde pek kalabalık değildir. Yine de tarihi 8-9 dini yapıya ev sahipliği yapıyor. Burayı da ziyaret ettikten sonra yönünüzü Agora Ören Yeri’ne çevirebilirsiniz. Burası sosyal medyaya atacağınız en renkli fotoğraf mekânıdır diyebiliriz. Tüm potansiyeliyle sizleri başka bir dünyaya sokan İzmir Kemeraltı Çarşısı, İzmir durağınızın en heyecanlı, heyecanlı ve huzurlu anlarını sizlere yaşatacaktır.

İzmir Kemeraltı Çarşısına Nasıl Gidilir?

 

Konak Meydanı’nda bulunan Kemeraltı Çarşısı, birkaç dakikalık yürüme mesafesindedir. Saat kulesinin arkasından ulaşabilir veya metro ile Konak-Çankaya istasyonlarının birinde inerek, kolaylıkla gidebilirsiniz.  Kalabalıkların arasında kaybolmak isteyen herkes otobüsle buraya ulaşabilir. Fakat otobüse binebilmek için İzmir kart bulunması gerekmektedir.

İzmir Kemeraltı Çarşısı
İzmir Kemeraltı Çarşısı
İzmir Kemeraltı Çarşısı
İzmir Kemeraltı Çarşısı
İzmir Kemeraltı Çarşısı
İzmir Kemeraltı Çarşısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: