İzmir Key Museum

Otomobil tutkunlarının vazgeçilmez tutkusu olacak olan İzmir Key Museum, her yıl on binlerce ziyaretçi alıyor. Türkiye’nin en büyük otomobil müzesi unvanını elinde bulunduran müze,  bir nevi araçların tarihini gözler önüne seriyor. Dışarıdan basit bir fabrika görüntüsünde olan müzede toplam 130 otomobil ve 40 motosiklet bulunuyor. Günlük gezileriniz için listeye eklenmesi gereken yerlerden birisidir. Kendileri de birer araç tutkunu olan Murat ve Selim Özgörkey kardeşler, 2015 yılında açılan müzeyi halka açarak, müze kavramına bakış açısını değiştiriyor. 7 bin metrekarelik alanda klasik araçların yanı sıra 2500 araç amblemi ve 3 bin maket araç bulunuyor. İlk başta hobi olarak çıkılan bu yolda koleksiyonun genişlemesiyle ve insanlara sunulması için müzeye dönüştürülmüştür. Sadece otomobil değil araçlarla ilgili birçok şey burada yer alıyor. Örneği 50 yıllık benzin istasyonu ve benzin pompaları bile bu sergiye dâhil edilmiştir. Özgörkey ailesinin zevkleri o kadar iyi olacak ki 1886 yılında üretilen ilk otomobil ve ilk motosiklette burada bulunuyor. Günümüzde bir moda haline dönüşmüş eşarplar da otomobil temalı olarak müzenin birçok yerini süsler vaziyette.

Marka koleksiyonu da bir hayli fazla. BMW, MINI, Mercedes, Ford gibi birçok markanın koleksiyonu bulunuyor. Ayrıca geçmişte araçların ön kaputuna yerleştirilen genellikle oynar başlı olan yaklaşık 300’ü bulan maskot süsleri de İzmir Key Museum’da yerini almaktadır. Araçlar klasik fakat görünümleri ve parlaklığıyla modern araç severlerin bile gönlünü çalmaktadır. Turistlerin de uğrak noktası olan müzenin ilginç bir misafiri daha var. Batman filminde herkesin bildiği Batmobile 1966 versiyonuyla ziyaretçilerini büyülemektedir. Geçmişte yolculuk yapmak isteyenler ve filmlerde gördükleri ünlü araçlar hakkında bilgi almak için buraya en az 1 saatlerini ayırmaları gerekiyor. Müzeye ziyaret etmek isteyenler pazartesi ve Salı günü hariç diğer her gün saat 10:00-17:00 arasında uğrayabilir. Giriş ücretleri ise tam bilet 30 TL indirimli 15 (öğretmenler, öğrenciler, 65 yaş üstü) ve 10 kişilik grup halinde 20 TL olmaktadır. Fakat engelliler ve refakatçi olanların yanı sıra 0-6 yaş çocuklar, basın grupları ücretsiz girebilmektedir. Müze çeşitli organizasyon ve toplantılara da izin vermektedir.

İzmir Key Muesum Nerede? Nasıl Gidilir?

 

İzmir’in Torbalı ilçesinde yer alan Key Museum, bu yerin ilk gezilecek yeri olmalı ki enerjinizi tamamıyla verebilin. İzmir otogardan 50 km uzaklıkta, havalimanından 24 kilometre uzaklıktadır. Ayrıca toplu taşıma ve özel aracınızla da gelebilirsiniz. Ya da İzban’dan Tepeköy’e oradan aktarma bölümüne giderek 701 no’lu otobüsle Çapak yolunda inebilirsiniz.

İzmir Key Museum
İzmir Key Museum
İzmir Key Museum
İzmir Key Museum
İzmir Key Museum
İzmir Key Museum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: