İzmir Saat Kulesi

Alman imparatoru 2. Wilheim tarafından, 2. Abdülhamit’in tahta çıkmasının 25. yıldönümünü kutlamak için inşa edilen İzmir Saat Kulesi, şehrin en güzel yerini süslemektedir. Saat kuleleri 19. Yüzyılda popüler olmaya başlasa da Abdülhamit’ten sonra parlamaya başlamıştır. Bunda batılılaşmanın etkisi de büyüktür. Yapılma emrini veren Sadrazam Mehmet Said Paşa olduğu kule 25 metrelik boyuyla ziyaretçilerini büyülemektedir. Aynı mimar Alman konsolosluk binasının da yapımında çalışmıştır.

İki kişilik bir komisyon tarafından plan yapılarak hazırlıklara başlanılan kule için öncelikle kabataslak görmek için bir maketi yapılmıştır. Bu maketi ise İstanbul’da yaşayan Kuyumcu Zingullu Usta yapmıştır. Çeşitli işlemeler ve kemerli görüntüsüyle dikkat çeken yapının asıl mimarı ise İzmirli S. Raymond olduğu bilinmektedir. Beyaz mermerden bir kaideyle süslenen kulenin ilk ismi ise Hamidiye Kulesi olarak kararlaştırılmıştır. Planı haç biçiminde oluşturulmuş ve kaide dışındaki bölümü kesme taştan yapılmıştır. Kat planı ise 4 katlı yapılmıştır. Sekizgen kenar çevresine oturtulmuş sebiller bulunmaktadır.

İzmir Saat Kulesi Hakkında Bilgi

 

Batı ve Osmanlı mimarisinden izler göreceğiniz İzmir Saat Kulesi’nin gövdesinde ise yeşil ve pembe renkli sütunlar bulunmaktadır. Bunlar özel olarak Marsilya’dan getirilmiştir. Sütunların bazı bölümlerindeki bitki motifleri ise oldukça dikkat çekicidir. Gövdenin üst bölümündeki her kenar at nalı biçimindeki kemerleri barındırmaktadır. Bunlar ise özellikle akşam saatlerindeki aydınlatmalarla çok güzel görünmektedir. At nalı kemerlerin üstünde ise yapıldığı tarihte Osmanlı arması ve padişahın tuğrası nakşedilmiştir. 1927 yılında ise tuğra ve methiyelerin kaldırılması kanunun çıkmasıyla bu sembol kaldırılmıştır. Bunların yerine ay yıldız kabartması eklenmiştir. Bu ise Cumhuriyetin resmi ve kültürel niteliğini her yerde bildirmek üzere yapılmıştır.

Diğer bölgelere nazaran daha ince inşa edilen dördüncü kat ise metal bir kubbeyle örtülmektedir. Bu bölümde ise günümüzde çalışmayan saat çanı yer alıyordu. Alman imparatoru İzmir Saat Kulesi’ni hediye ederken aynı zamanda kulenin üst tarafının her bir yerine bir de saat yaptırmıştır. 22 dişli çarktan oluşan saatler o dönemde oldukça etkileyicidir. Bir de o yıllarda saatler pahalı olduğu için herkesin saate sahip olamayacağı bilindiğinden topluca yararlanılması amacıyla saat kuleleri etkili oluyordu. İzmir saat kulesinin saatleri 1974 yılında yaşanan bir deprem sırasında durmuştur. 5.2 şiddetindeki depremin saati ise kule sayesinde 02.14 olduğu bilinmektedir.

İzmir Saat Kulesine Nasıl Gidilir?

 

İzmir Saat Kulesi’ne gitmek için en kolay yol metroyu kullanmaktır. Konak durağında inerek birkaç dakika içinde ulaşabilirsiniz. Eğer İstanbul’daysanız Topkapı Sarayı’nda bu kulenin bir maketini görebilirsiniz.

İzmir Saat Kulesi
İzmir Saat Kulesi
İzmir Saat Kulesi
İzmir Saat Kulesi
İzmir Saat Kulesi
İzmir Saat Kulesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: