Salda Gölü

Salda Gölü

Bu gün ailemle beraber eve dönüş yolunda Burdur ilinin Yeşilova ilçe merkezine 4 km uzaklıkta olan Salda Gölü‘ne uğradım.

Ormanla kaplı tepeler, kayalık araziler ve küçük alüvyal ovalarla çevrili hafif tuzlu karstik bir göl olan Salda Gölü dışa akışı olmayan kapalı havzalı yapıdadır.

Türkiye’de en temiz ve en berrak göl sulardan birine ev sahipliği yapan ve adeta doğa harikası olan Salda Gölü’nün hemen arka kısmında bulunan ormanda özgürce kamp yapabilirsiniz. Beyaz kumsalı olan Salda Gölü’nün kenarlarında bulunan çamurlar, pek çok uzman tarafından araştırılarak, cilt hastalıklarına, sivilcelere ve eklem ağrılarına iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Türkiye’nin Maldivleri Salda

Maldivleri aratmayacak. Turkuaz mavi suyun beyazla buluşan görüntüsünde  muhteşem fotoğraflar çekilmeyi unutmayın. Kafa dinlemek için güzel bir mekan olan Salda Gölü’nde su sporları ve  yamaç paraşütü de yapabilirsiniz.

Gölün çevresi sit alanı kabul edildiğinden buralarda yapılaşma kesinlikle yasak. Ancak konaklamak için uygun fiyatlı bir yer arıyorsanız Yeşilova ilçe merkezindeki otellere bakabilirsiniz. Konaklama fiyatları uygun olsa da, yaz dönemi içerisinde yer bulabilmek oldukça güçtür

Salda Gölü’nde kamp alanları ücretsizdir. Çadırınızı kurmak için uygun bir alan bulduğunuzda istediğiniz kadar kalabilirsiniz. Belediye tarafından sağlanılan tuvalet ve elektrik gibi hizmetlerden faydalanmak da ücretsizdir. En iyi kamp alanlarından biri olarak bilinen Salda Gölü’nde belediye tarafından kurulan sosyal tesis içerisinde omlet, içme suyu, kahvaltılık gibi birçok şey oldukça uygun fiyattan satışa sunuluyor.

Gölün etrafı 44 km. Yani arabayla çok kolay turlarsınız. Ayrıca Yeşilova Halk Plajı’nda bisiklet kiralayabiliyorsunuz Yol düz olduğu için çok kondisyon istemese de mesafe uzun olduğu için herkese uygun olmayabilir.

Turkuaz tutkusu olan herkesin mutlaka yolunu düşürmesi gereken bir yer Salda. Bir krater gölü olan Salda’nın suları cam göbeğinden başlayıp, en derin yerlerde çivit mavisine çalıyor. Bir de böyle gizemli bir yanı var. Çanağı bir volkanik bir patlama ile oluştuğu için mavisi de derin, kendisi de: 184 metre derinliği ile Türkiye’nin en derin göllerinden.

Salda’nın gizemi, derin sularında bitmiyor; Salda Mars özellikleri taşıyor. Salda’nın beyaz kayaya benzer kıyıları var. Uzaktan kaya sanıyorsunuz ama elinize aldığınızda kolayca pestilleşen beyaz bir tortu olduğunu görüyorsunuz. Bilimde stromatolik kayaçlar olarak geçen bu yapılara Mars’ta da rastlanması sebebiyle kızıl gezegenin milyon yıllar önce Salda’ya benzediği düşünülüyor. Biliyorsunuz, Mars’ta zamanında akarsuların, göllerin olduğuna işaret eden izler var. Mars’ın atmosferi Dünya’nınkinden 100 kat ince olduğundan, zamanla Mars’taki su buharlaşarak yok olmuş, geriye bu kayaç yapılar kalmış. Dünyada bu tip kayaç oluşumların olduğu 2 yerden biriymiş Salda, diğeri de Kanada’da bir yer. TÜBİTAK’ın İTÜ araştırmacıları ile yürüttüğü araştırma dünyada büyük yankı bulmuş, New Scientist gibi önemli bilim dergilerinde araştırmaya yer verilmiş. Bu araştırma şu açıdan da büyük önem taşıyor: Bu stromatolik yapıların ekstrem koşullara dayanıklı bir bakterinin ürettiği bir atık olduğu, ve bu dayanıklı bakteri türünün kuruyan Mars’taki koşullara bir şekilde adapte olmuş olması halinde, dünya dışı yaşamın ilk örneği olabileceği düşünülüyor.

 

Beyaz Adalar

Suların çekilmesiyle yaz aylarında ortaya çıkan yedi beyaz ada elbette güzel ama bizce turlar otobüs garına çevirdiği ve günübirlikçilerin yeri olduğu için hiç bir modu kalmamış. Biz uzaktan seyretmekle yetindik ama buralıların dediğine göre adalara yürünebilirmiş. Yine de yüzme bilmeyenler lütfen girişmesinler. Çünkü Salda aniden derinleşebiliyor. Otopark paralı, sahilde 3-4 gözlemeci var.

 

✔ Öncelikle Salda, Türkiye’nin en temiz dünyanın beşinci en temiz gölü! Suyu o kadar berrak ki rengi Maldivler ile yarışır turkuazlıkta.

✔ Hatta 184 metreye varan derinliğiyle Türkiye’nin en derin tatlı su gölü.

✔ Kumu da rengi gibi Maldivlerle yarışır beyazlıkta. Zaten burayı böylesine cennet bir yer yapan da aslında bu talk pudrası kıyıları. Ona bu beyaz rengi veren de magnezyum minerali. Hatta gölde uzun süre bir şey bırakıldığında zaman geçtikçe beyaz bir tabaka oluşuyormuş. Bu da gölün hala magnezit ürettiğini gösteriyormuş.

✔ Çevresindeki alan sadece Salda Gölü’ne özgü endemik bitki ve hayvan türlerine sahip. Göl içinde 3 endemik tatlı su balığı, göl çevresinde ise yaban domuzu, tilki, kaplumbağaların değişik cinsleri var. Burası, kışın da soyu tükenmekte olan dikkuyruk ördeklerinin yaşam alanı oluyor.

✔ Sit alanı olduğundan çevresi imara açık değil. Bu nedenle de henüz (!) el değmemiş güzellikte. Göl 1989’da Sit Alanı ilan edilmiş, ama sonrasında 1992’de, turizm amaçlı kısıtlı imara izin çıkmış. Her halükarda Salda, Ulusal Sulak Alan Komisyonu’nca koruma altındaki yerlerden ama geçtiğimiz günlerde, Yeşilova Kaymakamı Necdet Özdemir, Salda Gölü turizmine katkı sağlamak için göl kıyısına yeni bir günübirlik tesis yapmayı planladıklarını açıkladı. Umarız bu proje gölün doğal dokusuna gölge düşürmez.

✔ Tektonik bir krater gölü olduğundan Salda’nın suyu soda, magnezyum açısından oldukça zengin. Zaten o eşsiz beyaz kumsalının sırrı da yine magnezyum. Hepsi cilde saça iyi gelen şeyler.

✔ Kumu da killi yapıda olduğundan cilde çok iyi gelen çamur banyosuna çok müsait.

✔ Etrafındaki müsait alanla, tüm Türkiye’den kampçıların, karavancıların, bisikletçilerin en popüler uğrak noktalarından biri. Her sene kamp festivallerinin en coşkulu ayağı burada yaşanıyor.

SALDA GÖLÜ İLE İLGİLİ TÜYOLAR

Bunlara Dikkat Edin

✔ Suya girmeden yüzme ile ilgili bölümü okuyun.
✔ Burada 3G’den, hatta yer yer hat bulmaktan umudunuzu kesin. Çok garip bir şekilde gölün etrafında dönerken bir viraja girerken çekiyor, aynı virajdan çıkmadan çekmiyor. En iyi çektiği zaman 3 tık çekiyor. Yeşilova’da 3G var, ama 3 diş kadar çekiyor.
✔  Güneş yükseklikten ve beyaz kumlardan yansıyan ışıktan ötürü çok yakıyor.
✔ Yüksek olduğu için geceleri epey serin oluyor, yazın bile.
✔ Ücretli kamp alanlarına kamp yapmayanları jandarma gece kaldırıyormuş.

Salda Gölü Hayvan ve Bitki Varlığı

Salda Gölü, doğal güzellik olarak ziyaretçilerine görsel şölen sunmanın yanında birçok canlıya da ev sahipliği yapmaktadır. Bu canlılardan Salda Yosunbalığı, Otbalığı, Çokgözlü Anadolu Beyazı Kelebeği gibi hayvanlar ve  Salda Sığır Kuyruğu gibi bitkilerin tek yaşam alanları sadece Salda Gölü’dür. Yani Salda Gölü’nün endemik türleri arasında sayılabilirler. Sizlere Salda Gölü’nde yaşayan hayvan ve bitkiler hakkında derlemelerimizi sunuyoruz.

Salda Gölü Bitki Varlığı(Flora):

Alanda yapılan araştırmalarda ve literatür kayıtlarında 61 familyaya ait 301 sucul ve karasal bitki türü belirlenmiştir. Bu türler içinde en önemli alana endemik olan Verbascum dudleyanum (Salda Bataklık Sığır Kuyruğu) ve diğer endemik tür olan Verbascum flabellifolium türleridir. Bu endemik türler Salda, Doğanbaba ve Kayadibi kesimlerindeki derelerin bulunduğu yerlerde gölden başlayarak genellikle tek yıllık otsu bitkilerin baskın olduğu kuşağa kadar acı suya toleranslı küçük boylu bitkilerin oluşturduğu kuşakta ve ağaçsı bitkilerin yer aldığı kesimlerde yaşamaktadır.

Salda Gölü alt havzası içinde en yaygın vejetasyonu ormanlar oluşturmaktadır. Ağaçlandırma çalışmaları ile genişleyen ormanlar bazı bölümlerinde bodur çalılar, bazı bölümlerinde ise saf ve karışık iğneli ormanlar mevcuttur. Orman vejetasyonu yamaç katında kızılçam ve karaçam; yüksek katlarda boylu ardıç türleri yer almaktadır. Çalı katında ardıç, karaçam, mersin, kermes meşesi ve akçakesme ağaçlık ve çalılık türleri bulunmaktadır.

 

Salda Gölüne Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin en derin 3. gölü olarak bilinen Salda Gölü‘ne gitmek için Burdur Merkez’den Yeşilova minibüslere binerek Salda Gölü‘ne ulaşabilirsiniz.

Yeşilova’dan Salda gölü 4 Km uzaklıktadır.

Salda Gölü‘ne giriş ücretsizdir.

 

 

Salda Gölü Yeşilova / Burdur
Salda Gölü Yeşilova / Burdur
Salda Gölü Yeşilova / Burdur
Salda Gölü Yeşilova / Burdur
Salda Gölü Yeşilova / Burdur
Salda Gölü Yeşilova / Burdur
Salda Gölü Yeşilova / Burdur
Salda Gölü Yeşilova / Burdur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: